Nu är det hög tid att se över sommarens bokföråd, som vanligt har det kommit en hel del nya böcker som jag kan tänka mig.
Inte bara helt nya dock, man hinner ju inte riktigt med, utbudet på böcker som man gärna vill läsa är så stort, man får läsa det man hinner, orkar och har lust med helt enkelt.
Här kommer iallafall tio stycken både nya och lite äldre som gärna får hamna i min bokhylla.

Den saknande systern – Lucinda Riley.
Den sjunde, efterlängtade delen i succéserien som har förtrollat de flesta.

Er tredje man – Denise Rudberg
Tre kvinnor ett krig, en hyllning till förra seklets kämpande, starka kvinnor

En ensam plats – Kristina Sandberg, har ni inte läst Sandberg – gör det….. så bra !

Skyddsängeln – Sofie Sarenbrant
Nionde boken i deckar serien om Emma Sköld, lik de tidigare böckerna har denna också en stark koppling till samhällsproblem som t. Ex missbruk och ensamhet.

Elsas husdröm – Elsa Billgren
En sommar, en sorg och tusen loppisar

Träna hemma med Sofia – Sofia Åhman
Den här tjejen känner nog de flesta igen, nu har hon skrivit en bok, Stark och smidig med enkla övningar.

Där den sista lampan lyser – Mari Ljungstedt
Anders Knutas inför nya utmaningar både privat och i svårlösligt fall.

Tyst offer – Peter May
Har ni inte läst Peter May…… gör det, detta är hans senaste kriminalroman om den skotske kriminalkommissarien John Mckenzie.

Älvornas kulle – Elisabeth Nemert, en annan favorit i detta huset!

Kring denna konst – Stina Wollter
Här får vi kliva in i hennes konstnärskap, in i berättelserna och händelserna bakom bilderna.
Det mina vänner var mina tio läsförslag inför sommaren, det finns ju som sagt hur mycket läsvärt som helst, men ta dessa som några tips från mig!
Trevlig läsning!