Eller Ögongodis kanske är en bättre överskrift

Josef Franks klassiska Hortus kruka…..
….. vad kan vara ett bättre ögongodis en lördag i november?


Nykomlingen i Hortus familjen är denna i en varm, gyllene bärnstensfärg


Klar, en åretrunt skönhet!

Stomatol blå

Hortus röd, färgen erbjuds till försäljning enbart vid jul, så läcker!






Hortus grön, en riktig läckerbit!
Tillverkningen av Hortus krukan i glas sker på Reijmyre glasbruk i Östergötland. Sju hantverkare är inblandade från början till slut, en glassmältare, fyra glasblåsare och två personer som står för efterbearbetningen.
Man kan ju förstå vilket otroligt hantverk dessa krukor bär på, från glasmassa som smälts i ugnarna under nätterna tills de graveras med Svenskt tenns logotype i botten, rengörs, slutkontrolleras innan de packas och skickas till Svenskt Tenn.

Kanske så att man ska skicka ett litet mess till tomten……
https://www.svenskttenn.se/en/ här kan ni hitta dem!
Och… en bra grej kommer ju sällan ensam, nu har Svenskt Tenn släppt sin julkollektion, så laddad man är inför den, och den gör ingen besviken, kolla gärna in den ni också.
Så är det ju ” kladdkakans dag” idag, kolla gårdagens – helgens söta, så får ni ett tips på en kladdkaka som heter duga, jag lovar!
Ha en skön lördag… i morgon blir det en fika i världsklass missa inte det!!!