Helgens söta

Såhär ser himlen ut i hela landet, garanterat iallafall i Småland, och temperaturen stiger för varje dag, 30 grader i helgen.

Det enda man är sugen på i dessert väg är bär och glass…. så här kommer ett enkelt och gott glassrecept.

Krämig parfait med hallon och choklad

Parfait är en fransk glass med grädde, äggulor och socker, sen kan smaksättningen varieras efter tycke och smak

100 gr choklad ljus

2 dl hallon

4 äggulor

1 1/2 dl strösocker

3 dl grädde

Hacka chokladen, mosa hallonen lätt

Vispa äggulor och socker pösigt. Vispa grädden fluffigt i en annan skål.Vispa ihop de båda snabbt och vänd ner choklad och hallon.

Häll ner i en bakpappersklädd brödform. Ställ i frys minst 2 timmar.

Vid servering, ta ut ur frys 15 minuter innan

Servera gärna med färska hallon till.

Enkelt och gott!

Ha det så gott i värmen!

Annons

Författare: Mrs Sixty

Jag heter Helene Eslander 60+, lever i Växjö med min man. Mamma till två barn, mormor till tre underbara busungar och farmor till en liten rackarunge. Min tanke med bloggen Mrs Sixty – mitt magasin, är att den ska innehålla lita av varje av det som intresserar mig och som jag tycker är kul. Testar, tycker och tipsar från 60+ ögon, helt enkelt. Välkomna!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: