Helgens söta

Choklad och hallon……Vad ” gifter” sig bättre än just dessa två, så vansinnigt gott att det nästan rinner i munnen bara jag tänker på det.

Så till helgen blir det choklad fondant, det låter sådär svårt och krångligt. Men det är varken eller, då hade inte jag gjort det, gillar inte krångla till det.

Hemligheten att få dem så där härligt krämiga och rinniga inuti är gräddningstiden, ta ut dem ur ugnen så fort de börjar bli bakade i kanterna.

Recept kommer här

100 gr smör

150 gr mörk choklad

2 ägg

2 äggulor

0,5 dl strösocker

2 msk mjöl

Smör, strösocker till formarna

Smält smöret i en kastrull och ta den från värmen.

Bryt choklad i bitar och låt dem smälta i smöret

Vispa ihop ägg, äggulor och socker i en bunke

Vispa även i mjölet och blanda sedan ner choklad/ smörblandningen

Rör tills det blir en slät och blank kräm

Smöra fyra små eldfasta formar

Sockra den istället för att mjöla så blir ytan blank o fin

Fördela smeten i formarna, fram till hit kan du förbereda

Sätt ugnen på 225 grader och sätt in formarna i ugnen

Nu ska du passa på dem, de ska vara mjuka i mitten så den smarriga chokladkrämen rinner ut när du sätter gaffeln i den, men inte så lös att den tappar formen

Tiden i ugnen kan variera mellan 8-12 minuter, om du vill kan du ta ut dem och provsticka i dem, men som sagt när de börjar bli bakade i kanterna och höjer sig en aning i mitten är de klara.

Låt dem stå några minuter och stjälp sedan upp dem.

Så måste man ha en hallonsås eller spegel som det också heter.

Gör så här

Koka upp 100 gr hallon, 1 msk strösocker och 1 msk vatten i en kastrull, mosa hallonen med en gaffel och låt koka några minuter tills den blir lite simmig, sila bort kärnorna och låt svalna

Servera fondanterna med såsen, färska hallon och lite grädde.

Lycka Till!

Ta hand om dig!

Annons

Författare: Mrs Sixty

Jag heter Helene Eslander 60+, lever i Växjö med min man. Mamma till två barn, mormor till tre underbara busungar och farmor till en liten rackarunge. Min tanke med bloggen Mrs Sixty – mitt magasin, är att den ska innehålla lita av varje av det som intresserar mig och som jag tycker är kul. Testar, tycker och tipsar från 60+ ögon, helt enkelt. Välkomna!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: